ساز ویولن: ویولن چیست و چگونه نواخته می شود؟

ویولن (ویلن، ویالن) یا Violin یک ساز زهی آرشه ای است. این ساز معمولا برای نواختن روی شانه چپ قرار می گیرد، و نوازنده با استفاده از آرشه که در دست راست او است، آن را می نوازند. ویولن 4 سیم دارد.

ویولن

ویولن چیست ؟ (ویلن، ویالن – Violin)

ویولن (ویلن، ویالن) یا Violin یک ساز زهی آرشه ای است. این ساز معمولا برای نواختن روی شانه چپ قرار می گیرد، و نوازنده با استفاده از آرشه که در دست راست او است، آن را می نوازند. ویولن 4 سیم دارد.

از ویولن به عنوان کوچک ترین عضو خانواده ساز های زهی و آرشه ای نام برده می شود. گفته شده که اصالت این ساز به کشور ایتالیا بر می گردد.

ویولن چیست

ویولن چگونه نواخته می شود؟

آرشه کمانی است، که به دو سوی آن موی اسب متصل شده و نوازنده به کمک آن اصوات را ایجاد می کند. آرشه روی سیم های ویولن کشیده می شود. از کشیده شدن آرشه روی سیم های مختلف، و هم چنین انگشت گذاری روی نقاط مختلف سیم ها، اصوات مختلف تولید و نت های متفاوت اجرا می شوند.

علاوه بر آرشه، ویولن از بخش های مختلفی چون جعبه طنینی، دسته، گریف، سیم گیر، سیم ها و خرک تشکیل شده است.

نکته جالب درباره ویولن این است که این ساز پرده بندی ندارد، و نوازنده ویولن با گذشت زمان و آموزش و تربیت شنیداری، قادر به تشخیص نت های متفاوت می شود.

ساز ویولن (ویلن، ویالون، ویلن، ویالون، ویالن، ویولون، ویلون)
ویولن، «سلطان ساز ها»

از ویولنیست های سرشناس دنیا می توان به آنتونیو ویوالدی، نیکولو پاگانینی و ایتساک پرلمن و از ویولنیست های نام آشنای ایرانی می توان به استاد ابوالحسن صبا، روح الله خالقی ، اسدالله ملک و همایون خرم اشاره کرد.

ویولن و نقش مهم آن در موسیقی

ویولن در ارکستر های بزرگ، چه به صورت جمعی نواخته شود و چه انفرادی، نقش مهم و پررنگی را ایجاد می کند. ویولن در موسیقی جهان ساز تاثیر گذاری است و در بسیاری از نقاط دنیا، از جمله ایران، سبک های خاصی از نوازندگی ویولن ابداع شده که مختص آن منطقه جغرافیایی است.


برگرفته از ویکی پدیا فارسی

نویسنده: ویولنیست

مدت خیلی طولانیی نیست که با ویولن آشنا هستم، اما در همین مدت علاقه من به این ساز بیشتر و بشتر شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *